Novi sustav daljinskog očitanja vodomjera

Podružnica Vodoopskrba i odvodnja početkom ove godine pokrenula je pilot-projekt Sustav daljinskog očitanja potrošnje vode koji će biti povezan s internetskim servisom za potrošnju i naplatu ''Moj VIO“. Pilot projekt predstavljen je na konferenciji za novinare održanoj danas u Direkciji Zagrebačkog holdinga d.o.o.
 
Ovaj projekt trenutno je apliciran na više lokacija na području Grada Zagreba, u sklopu kojeg je obuhvaćeno desetak pojedinačnih potrošača te jedna stambena zgrada. Ključna poruka građanima je da im Vodoopskrba i odvodnja (ViO) - podružnica Zagrebačkog holdinga svojim novim sustavom omogućuje da plaćaju samo ono što potroše, čime bi se dosadašnji način obračuna, kojim se ukupna potrošnja vode u zgradi dijelila na broj stanara, prestao primjenjivati.

Pored očitanja vode, korištenjem ultrazvučnih vodomjera s radio modulom i pametnim alarmima, moguće je dobivati podatke o neuobičajenoj potrošnji vode, čime se potrošače može upozoriti putem interneta, e-maila ili SMS poruke na curenja i kvarove u njihovoj vodovodnoj instalaciji (curenja ventila, WC vodokotlića i sl.). Isto tako, ovaj sustav omogućava i nadzor neovlaštene izgradnje vodomjera.
 
Obzirom na njegov znatan utjecaj na povećanje energetske efikasnosti sustava potrošnje vode (do 40% prema procjenama UNDP) ovaj se projekt se u potpunosti uklapa u koncept sustavnog gospodarenja energijom kojeg Zagrebački Holding i njegove podružnice provode u suradnji s UNDP-om i Ministarstvom gospodarstva.

Očitanja vodomjera nekoliko puta dnevno

Za one koji žele znati nešto više o tehničkim funkcionalnostima sustava bitno je reći da se AWMR-VIO, sustav daljinskog očitanja vodomjera zasnivana ultrazvučnim, impulsnim i ventilskim vodomjerima s baterijskim radio modulom (registratorom) bežično povezanim preko koncentratora signala (uglavnom smještenim na krovu ili sličnom povišenom mjestu). Koncentratori signala prikupljaju signale od većeg broja vodomjera i šalju ih dalje kroz fiksnu, radio mrežu u slobodnom (ISM) frekvencijskom pojasu (2,4 GHz).

Kroz ovaj sustav vodomjeri su direktno povezani sa serverima za obradu podataka potrošnje vode te dalje s poslovnim naplatnim sustavom Podružnice (UPN-Billing sustav VIO). Podaci koji dolaze iz vodomjera šalju se automatski u naplatni sustav nekoliko puta na dan, za razliku od dosadašnjeg načina očitanja (pojedinačno, ručno očitanje) koje se obavljalo u prosjeku tri do četiri puta na godinu. Na ovaj način, naplata vode znatno je unaprijeđena jer se očitanja provode gotovo kontinuirano, a računi su točni jer se zasnivaju na stvarnoj potrošnji (nema procjena). Posebna unapređenja bit će uspostavljena u sustavu obračuna i naplate vode za stanare zgrada, koji su do sada plaćali vodu prema procjeni na temelju udjela u ukupnoj potrošnji (prema broju stanara). Novi AWMR sustav će ugradnjom daljinskih (ventilskih) vodomjera i ovdje omogućiti naplatu prema realno ostvarenoj potrošnji.